Loňský počet připojených fotovoltaik byl rekordní. Enormní zájem o instalace bude podle CEO společnosti Columbus Energy Simony Labudové pokračovat i letos, ale kromě domácností čeká růst hlavně firemní fotovoltaiky. Přinášíme to nejpodstatnější z rozhovoru pro podcast Agenda na SeznamZprávy.
Data Solární asociace za rok 2023 a vývoj trhu v roce 2024
Podle Solární asociace se v Česku za loňský rok postavilo 82 799 solárních elektráren. To je více než v roce 2022, o kterém se tehdy mluvilo jako o rekordním.
„Absolutně nejsilnější byl první kvartál roku 2023 a nejvíc rekordní byl pro nás březen. V průběhu druhého a třetího kvartálu poptávka klesala a byla to reakce na informace, které proudily ke klientům z hlediska klesajících cen elektrické energie,“ říká výkonná ředitelka firmy Simona Labudová.
V roce 2024 vidíme příležitosti zejména v segmentu firem, obcí a bytových domů. Napomáhá tomu i novela energetického zákona Lex OZE II a dotační program RES+. Od července nabyde účinnosti novela zákona, která v Česku umožní start tzv. komunitní energetiky, tedy sdílení elektřiny z vlastní výrobny do ostatních odběrných míst.
Porovnání s polským trhem
Columbus Group sdružuje zhruba 150 firem. V roce 2022 se z Polska rozrostla do Česka. V Polsku trh loni po několikaletém solárním boomu zažil výrazný pokles, jehož důvodem bylo podle Simony Labudové také změny v možnosti ukládání nespotřebované energie na později, kdy 80 procent přebytků mohli výrobci poslat do virtuálních baterií. Od tohoto systému Polsko v posledních dvou letech upustilo, což vedlo k poklesu počtu nových instalací.
K podobnému propadu poptávky pravděpodobně jednou dojde i v Česku, ale ne v blízké době. „U nás ten boom teprve přijde, máme ho před sebou. Takže k poklesu určitě dojde, ale nebude to v řádu jednotek roků,“ předpokládá Simona Labudová a dodává:
„Ještě pořád v České republice evidujeme zhruba 700 000 střech na rodinných domech, které jsou využitelné k výstavbě fotovoltaické elektrárny.“
Na řadě jsou také firmy
Po rychlém růstu domácích fotovoltaik čeká větší rozvoj obnovitelných zdrojů také firmy nebo bytové domy.
„V prvních dvou letech jsme se chtěli věnovat segmentu rodinných domů a naše strategie byla 90 procent rodinné domy, pět procent firmy. Dnes je to zhruba 60 na 40. Nárůst čekáme daleko větší než v předchozích letech,“ predikuje ředitelka.
Kromě snížení nákladů na energie a odolnost vůči kolísání její ceny na trhu mohou firmy díky vlastnímu obnovitelnému zdroji získat i zajímavý investiční nástroj – to v případě, kdy jeho výkon převýší vlastní potřeby a distributor umožní přebytky posílat do sítě a obchodovat s nimi. V tomto i dalších letech navíc vzroste tlak Evropské unie na dekarbonizaci celé ekonomiky skrze nástroje ESG reportingu, významnější roli začne hrát také elektromobilita a výhody pro firmy, které ji využijí (např. v podobě dotací na elektroauta). Rostoucí význam bude mít také akumulace energie v bateriových úložišť – jen v ČR podle údajů asociace AKU-BAT za loňský rok přibyl ke každé kWh FVE panelů téměř jeden kWh domácích baterií.
Největších úspor dosáhnou firmy díky vlastní solární elektrárně např. směnné provozy nebo kancelářské budovy s převažující spotřebou v průběhu dne, kdy je výroba energie největší. V závislosti na vstupní investici a výši dotace může být návratnost u firemní instalace FVE do 50 kWp výkonu kolem 5 let.
Firmy by každopádně neměly podceňovat projektovou fázi přípravy, což platí hlavně u vyšších výkonů fotovoltaických elektráren. Každá případná budoucí změna v návrhu projektu je drahá a kvůli dotačním a provozním pravidlům administrativně náročná, proto se vyplatí kvalitní příprava celého projektu. Stejně tak špatně navržené parametry FVE se mohou promítnout do vysokých nákladů kvůli poškození nebo nízkému výkonu panelů. Klíčový je proto už výběr realizátora, kterým by měla být solidní společnost s referencemi a historií, silným kapitálovým zázemím a schopností poskytovat dlouhodobý servis a monitoring elektrárny.