Všechna elektrická zařízení ve Vaší domácnosti nebo firmě potřebují ke svému fungování energii. Elektřinu můžete odebírat z elektrické sítě, nebo si ji můžete vyrobit sami, a to díky vlastní fotovoltaické instalaci. Z čeho se skládá fotovoltaická instalace a jak funguje?
Z čeho se skládá fotovoltaická instalace?
Fotovoltaická instalace se skládá z celé sady zařízení – nejdůležitějšími prvky jsou fotovoltaické panely namontované na střechách nebo na zemi a střídač. Ten přeměňuje panelem vyrobený stejnosměrný proud na střídavý proud, který je pak dostupný v zásuvkách. Aby byla instalace bezpečná, jsou nezbytná zařízení, která ji chrání před elektrickými výboji a přepětím. Neméně důležitým prvkem fotovoltaické sestavy je montážní systém, ke kterému budou panely připevněny.
Co se děje s přebytky vyrobené energie?
Pro fotovoltaickou instalaci je potřeba vyměnit elektroměr tak, aby vyhovoval podmínkám dodavatele energií. Úkolem nového elektroměru je spočítat přetoky energie, kterou odešlete do sítě, a energii, kterou odebere z veřejné sítě. Na základě těchto výpočtů pak vyrovnáte účty s energetickou společností.
Abyste mohli přebytky z domácí fotovoltaiky prodávat, je nutné uzavřít smlouvu mezi Vámi jako provozovatelem distribuční soustavy a obchodníkem, který bude elektřinu odebírat. Samotným obchodníkem pak nemusí být tentýž, který Vám elektřinu dodává. Je pouze nutné mít rozdělený EAN na výrobní a spotřební. Domácnosti nebo firmy pak přetoky do sítě prodávají buď za pevnou cenu nebo za aktuální velkoobchodní podle smlouvy. Někteří obchodníci využívají i služeb jako je virtuální baterie.
Podívejte se, jak funguje fotovoltaika
Typy fotovoltaických instalací
Fotovoltaická instalace může fungovat v on-grid, off-grid nebo hybridním systému. V případě on-grid systému je instalace fotovoltaiky integrována s elektrickou sítí, energie se spotřebovává průběžně a přebytky jdou do elektrické sítě. V případě off-grid systému není fotovoltaická instalace připojena k síti a vyrobená energie se ukládá do bateriových úložišť.
V současné době získávají na oblibě hybridní fotovoltaické systémy. Instalace je kromě připojení k veřejné síti integrována také s úložištěm energie. Díky tomuto řešení je možné zvýšit vlastní spotřebu vyrobené energie, a tím zvýšit výnosnost investice. Skladování energie také znamená větší nezávislost na dodávkách energie i při neočekávaných výpadcích proudu.
Vyžaduje fotovoltaická instalace změny stávající elektroinstalace?
Fotovoltaickou instalaci připojujeme na stávající elektroinstalaci objektu a pokud je v dobrém stavu, nemusíte provádět žádné úpravy. Pokud jste však teprve ve fázi stavby domu a plánujete vlastní solární elektrárnu, stojí za to zvážit několik věcí. Mezi ně patří výběr místa pro instalaci střídače, přepěťová ochrana a elektroměr.
Střídač je nejlepší umístit v blízkosti hlavního rozvaděče budovy. Nejlepším řešením je předem se poradit s odbornou fotovoltaickou montážní firmou, která Vám nejen doporučí správné místo pro střídač ve Vašem domě, ale i naplánuje rozvody instalace, odhadne potenciální spotřebu energie na základě velikosti domu, topného systému, počtu členů domácnosti nebo energeticky náročných zařízení, která máte.
Existují nějaké překážky pro instalaci fotovoltaického systému?
Neexistuje mnoho bariér pro instalaci fotovoltaiky. Abyste si byli jisti, že je výstavba fotovoltaického systému na Vašem domě možná, poraďte se s naším technickým poradcem, který posoudí, zda je pro vás fotovoltaika nejlepším řešením. Překážky, které mohou být důležité, jsou velké stíny, které nelze odstranit, nebo špatný stav střešní konstrukce. Při nedostatku místa na budově lze konstrukci namontovat i na zem.
V mnoha případech se vyhnete i zbytečnému papírování. Pokud vaše instalace nebude přesahovat výkon 10 kWp, nepotřebujete stavební povolení a žádné ústupky. Novela energetického zákona, kterou schválila sněmovna, bude nově povolovat instalace do 50 kW bez stavebního povolení. Pokud se rozhodnete pro fotovoltaiku s Columbus Energy, pak se nemusíte bát žádné administrativy, protože naši odborní pracovníci vyřídí vše za Vás.
Fotovoltaická instalace – jak se ze slunce vytváří energie
Princip fungování instalace je zdánlivě jednoduchý – sluneční paprsky dopadají na fotovoltaické panely, které je přeměňují na energii. Fotovoltaická instalace potřebuje k provozu a výrobě energie nosič elektrických interakcí, tedy foton. Právě tato částice uvádí elektrony do pohybu, díky čemuž vzniká elektrické napětí. Stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů jde do střídače, kde se přemění na střídavý proud, který odebíráte z Vaší elektrické zásuvky. Díky vyššímu napětí elektřina ze slunce vytlačí síťovou elektřinu z domu, přičemž její přebytek jde do sítě nebo do bateriového úložiště.
Kolik stojí fotovoltaická instalace?
Je těžké jednoznačně odpovědět, jaká je cena fotovoltaické instalace, protože závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitějším z nich je velikost systému, která má vliv i na celkový výkon. Dalšími prvky ovlivňující cenu jsou samotné komponenty a místo instalace, u kterého záleží na tom, zda se jedná o dům, hospodářskou budovu či pozemek. Konečnou cenu tvoří i to, zda se rozhodnete zažádat o dotaci či o financování, které Vám může investici do fotovoltaiky značně usnadnit.
Jaká zařízení lze napájet fotovoltaickou instalací?
Fotovoltaické panely dokážou napájet všechna zařízení ve vaší domácnosti včetně topného systému. Nejoblíbenějším řešením je proto kombinace fotovoltaického systému a tepelného čerpadla. Díky tomuto řešení získáme nejen zdarma elektřinu ze slunce, ale také teplo, které dokáže vytopit budovu i vodu z vodovodu.
Jak pečovat o fotovoltaickou instalaci?
Časté názory na fotovoltaiku jsou, že panely je potřeba často umývat, opravovat a zbavovat sněhu. Je to pravda? Fotovoltaický systém je prakticky bezúdržbový. Instalace nemá žádné pohyblivé části, takže je vysoce odolná proti poruchám a nevyžaduje údržbu. Díky tomu Vám nevznikají žádné další náklady. Panely není třeba čistit ani z nich odklízet sníh. Nečistoty smyje déšť a sníh se vlivem gravitace sesune dolů.
Jaká je životnost a výkon fotovoltaického systému?
Instalace funguje s vysokou účinností i více než 30 let k čemuž se zaručují i samotní výrobci fotovoltaických panelů. Například Sunport nabízí 30letou záruku na účinnost svých solárních panelů na 82 % a 15 let záruku na kvalitu. Fotovoltaické systémy jsou proto investicí na roky, přinášející dlouhodobé úspory.
FVE instalace by měla plně pokrýt energetické potřeby domácnosti nebo firmy, proto je správný výběr výkonu systému také důležitý. Výkon instalace si můžete zkusit spočítat sami, ale pro potvrzení výpočtů stojí za to sejít se s naším energetickým poradcem, který s Vámi probere Vaše potřeby a posoudí, jaká velikost pro Vás bude nejpřínosnější. Kontaktujte nás!