Fotovoltaika je více a více populární tématem nejen pro domácnosti, ale i pro firmy. Díky jejím výhodám přibývá v České republice počet instalací a mnoho domácností se už netrápí s vysokými účty za elektřinu. Vznikají i rozsáhlé fotovoltaické farmy, na kterých je velký počet panelů. Co se ale stane, až fotovoltaický panel doslouží? Lze panely recyklovat?
Životnost panelů
Odhaduje se, že fotovoltaické panely mohou efektivně fungovat více než 30 let. Sami výrobci panelů garantují, že jejich účinnost neklesne pod slíbenou úroveň. Například výrobce FV panelů Sunport garantuje, že po 30 letech nemůže být výstupní výkon produktu nižší než 82 % jeho minimálního výkonu. S dalším časem bude účinnost panelů dále klesat až do momentu, kdy bude nutné jej vyměnit. Proto je nutné počítat s omezenou životností panelů a být připravený na jejich recyklaci.
Lze vůbec fotovoltaické panely recyklovat?
Jednou z největších překážek, proč nezvolit ekologické řešení v podobě fotovoltaiky, byl strach z nemožnosti panely recyklovat. Tento strach je ale neopodstatněný. I přes to, že jsme ve vývoji fotovoltaiky relativně na začátku a likvidace mnoha tun panelů nás ještě pár let nečeká, se průmysl již soustředí na otázky související s efektivní recyklací.
Cílem Evropské zelené dohody je efektivnější využívání zdrojů prostřednictvím přechodu na čisté a oběhové hospodářství. Jde o koncept, ve kterém by produkty, materiály a suroviny měly zůstat v ekonomice co nejdéle. Proto je zničení modulů tepelnou likvidací nebo jejich skladování neefektivní a neekonomické řešení. Nyní už jsme schopni moduly úspěšně recyklovat a znovu použít. Recyklace fotovoltaiky umožňuje získat nové materiály jako sklo, plast nebo kov.
Recyklovatelné materiály
Více než polovinu hmotnosti krystalického panelu tvoří sklo a zhruba pětinu pak tvoří hliník. Oba tyto materiály jsou běžně recyklovatelné z téměř 100 %. Ostatní materiály lze pak také recyklovat a protože se jedná z velké části o cenné kovy, které mohou mít toxický vliv na životní prostředí, je jejich zpětné získávání taktéž důležité. Nedílnou součástí panelu jsou i plasty, které sice nelze recyklovat stejně efektivně, jako ostatní složky.
Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) ve zprávě nazvané End-of-Life Management: Solar Photovoltaic Panels odhaduje, že množství druhotných surovin z fotovoltaiky, která vznikne do roku 2050, se odhaduje přibližně 78 milionů tun. Pokud by byly tyto suroviny plně recyklovány, vytvořilo by to trh v hodnotě přes 15 miliard dolarů. Podle IRENA by se z takového objemu recyklovaných materiálů daly vyrobit zhruba 2 miliardy nových fotovoltaických modulů.
Jak probíhá recyklace?
Fotovoltaická recyklace je vícestupňový proces. Prvním krokem je oddělení hliníkového rámu od zbytku modulu. Nejsnáze se recyklují hliníkové a skleněné prvky a proces jejich tavení je jednoduchý. Zbytek materiálů se drtí nebo chemicky rozkládá. Křemíkové destičky jsou leptány a následně obohacovány tak, aby znovu získaly své původní vlastnosti a mohly být znovu použity.
Recyklace fotovoltaiky a zákon
Evropská unie vyvinula a implementovala směrnici WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive). Ta definuje fotovoltaické panely jako elektronická zařízení a požaduje pro ně 85% recyklační účinnost. Z toho musí být minimálně 80 % využito k recyklaci nebo další výrobě. Podle doporučení EU by výrobci fotovoltaických modulů instalovaných v EU měli hradit náklady na jejich sběr a recyklaci.
Naše legislativa v oblasti recyklaci odpadu často přebírá směrnice Evropské unie. Zákon o výrobcích s ukončenou životností (542/2020 Sb.) určuje stejné minimální úrovně recyklace jako WEEE. Provozovatel fotovoltaické elektrárny je povinný panely demontovat a na své náklady je odvést do místa odběru elektroodpadu podle velikosti.
Je recyklace panelů nákladná?
Za samotnou recyklaci majitel fotovoltaické elektrárny nic neplatí. Výrobce před uvedením panelů na trh již zaplatil recyklační poplatek. Ten je podle vyhlášky o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady (352/2005 Sb.) určen na minimálně 8,50 Kč/kg. Fotovoltaický panel o výkonu 370 Wp váží zhruba 20 kilogramů na metr čtvereční. Za takový 20 kilogramový panel pak výrobce zaplatí recyklační poplatek 170 Kč. Z této částky se následně hradí pozdější recyklace a zpracování odpadů z FVE.