Než se pustíte do instalace fotovoltaické elektrárny, musíte vybrat správný výkon systému. Ten je potřeba zvolit tak tak, aby vyrobená energie během roku pokryla roční spotřebu domu. S výběrem správného výkonu fotovoltaické instalace vám pomůže montážní firma, ale vyplatí se vědět, co určuje velikost fotovoltaické elektrárny.
Spotřeba domu a možnosti montáže
Nejdůležitějším aspektem při výběru výkonu fotovoltaické instalace je určit, kolik elektřiny dům za rok spotřebuje. Od toho se bude odvíjet nejen velikost fotovoltaické instalace, ale také doba návratnosti. Platí, že čím přesněji je instalace určená, tím rychleji se investice vrátí. K určení spotřeby by měly sloužit účty za elektřinu, protože nejlépe shrnují celý předchozí rok nebo poslední měsíce.
Na základě spotřeby se pak může zvolit přibližný výkon instalace tak, aby nebyla ani příliš malá, ani předimenzovaná. V této fázi je třeba počítat i s možným zvýšením spotřeby, například pokud chceme v dohledné době měnit způsob vytápění na elektrický nebo dokoupit energeticky náročná zařízení, jako jsou myčka, větší lednice, nebo klimatizace. Každý faktor, který při plánování fotovoltaické elektrárny zohledníme, nám pomůže lépe naplánovat efektivní fotovoltaickou instalaci.
Před přistoupením k montážním pracím je navíc nutné určit i možnosti montáže, včetně povrchu střechy a jejího oslunění. Dále je nutné zjistit úhel sklonu střechy a případné zastínění. Důležité je také zhodnocení krovu a krytiny. Tohle všechno má vliv na velikost fotovoltaické elektrárny.
Jak zjistit výkon instalace, pokud právě stavím dům?
U stávajících budov je určení výkonu instalace snazší, protože odpovídá průměrné výši účtů za elektřinu za poslední rok. U novostaveb je třeba spotřebu elektřiny odhadnout. Toho docílím určením počtu a typu energeticky náročných zařízení a počtu členů domácnosti. Když se pak za provozu ukáže, že je instalace příliš malá, vždy existuje možnost jak systém rozšířit.
Příliš malý nebo příliš velký výkon fotovoltaické instalace – co je lepší?
Nejlepší je, když je instalace zvolena tak, aby plně pokryla potřeby domu. Ne vždy je to ale možné. Instalace menšího výkonu má za následek pouze menší úspory na účtech za elektřinu. Fotovoltaický systém který plně nepokryje spotřebu elektřiny naší domácnosti, bude mít vliv na účty za elektřinu, které budou vyšší než kdyby byla spotřeba plně pokrytá.
Příliš velký výkon instalace znamená vyšší finanční náklady na investici. Úspory nejsou větší, protože přebytečná energie nebude plně využita. Předimenzování instalace bez opodstatnění je nerentabilní.
Je možné zvýšit výkon fotovoltaické instalace?
Pokud v nejbližší době neplánujeme zvyšovat spotřebu, není třeba investovat do větší instalace. Vždy je zde totiž možnost rozšíření o další moduly. V případě mírného zvýšení spotřeby energie pak stačí přidat 1 nebo 2 panely, podle toho co dovolí váš střídač. Může ale nastat situace, kde potřeba výkon instalace výrazně zvýšit a pak je potřeba vyměnit i střídač za jiný model nebo přidat k fotovoltaické elektrárně další.
Pokud byla vaše poptávka po elektřině zatím nízká, ale plánujete výměnu vytápění na elektrické, instalaci tepelného čerpadla nebo koupi elektromobilu, je nejlepší ihned informovat technického poradce odpovědného za výběr výkonu systému. Specialista na základě těchto informací navrhne instalaci tak, aby plně vyhovovala spotřebě domácnosti i po plánovaných změnách.
Jak správně vypočítat výkon FV instalace?
V podmínkách českého oslunění se volí výkon alespoň 1,15 kWp výkonu na každých spotřebovaných 1000 kWh za rok. Dobře zvolená instalace pokryje spotřebu vaší domácnosti. To znamená, že pokud je vaše průměrná roční spotřeba 3000 kWh, pak budete potřebovat fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 3,45 kWp.
Vlastní spotřeba
Pro výpočet výkonu instalace pro dům byste měli vzít v úvahu nejen množství spotřebované energie ročně, ale také odhadovaný podíl vlastní spotřeby – tedy jaké množství vyrobené energie bude pravidelně spotřebováno. Čím větší vlastní spotřeba, tím lépe, protože využijeme největší podíl vyrobené energie ze slunce. Pokud je naše současná spotřeba nízká a energii generovanou panely využíváme převážně večer nebo v noci, bude lepší investovat i do bateriového úložiště. Více o vlastní spotřebě se dočtete v našem článku.
Fotovoltaická instalace napájení a skladování energie
To, jestli budete vyrobenou elektřinu rovnou spotřebovávat, ukládat, nebo prodávat přebytky do sítě, má také vliv na výběr výkonu zařízení. Zajistíte tak, aby zařízení plně pokrylo spotřebu elektřiny domu. Pokud plánujeme hybridní instalaci, tedy s úložištěm energie, staneme se do značné míry nezávislými na odběru elektřiny ze sítě. Vyrobená elektřina se průběžně ukládá v bateriích a vy ji můžete čerpat například večer, kdy panely nevyrábí.
Bateriové úložiště je proto dobrým řešením pro ty, kteří nespotřebovávají mnoho energie přes den, kdy je její produkce nejvyšší, ale využívají ji např. až večer. Díky zvýšení vlastní spotřeby během dne nepřijdete o vyrobenou energii ze slunce a v kombinaci s bateriovým úložištěm se zvyšuje podíl spotřeby vámi vyrobené energie, zatímco podíl energie prodané do sítě je menší.
Přestože na internetu najdete mnoho kalkulaček, které dokážou spočítat výkon fotovoltaické instalace, doporučujeme vám, abyste se bezplatně obrátili na našeho technického poradce. Na základě spotřeby, možností montáže, technického provedení a parametrů fotovoltaických panelů specialista přesně posoudí, jaká velikost systému pro vás bude nejvýhodnější a zároveň vám vytvoří cenovou nabídku na míru pro vaši nemovitost.