Fotovoltaická instalace na vaší střeše vám dlouhodobě ušetří peníze za účty na elektřinu. Energii ze slunce vám vaše fotovoltaické elektrárna přemění na elektřinu, kterou můžete napájet všechna vaše zařízení. Jak využívat tuto energii co nejefektivněji, aby byly vaše účty co nejnižší?
Energie generovaná fotovoltaickou instalací nejprve napájí všechna zařízení v domě. To, co se ve vaší domácnosti nespotřebuje, tedy přebytek, jde do sítě. Vlastní spotřeba elektřiny z fotovoltaické instalace určuje, jaká její část se „průběžně“ spotřebovává, tak aby se nevracela do sítě.
Zvýšení vlastní spotřeby vám umožní:
- omezit přenos přebytků do sítě, a tím snížit ztráty;
- zvýšit svou energetickou nezávislost;
- snížit účty za elektřinu;
- zkrátit dobu návratnosti investice.
Jaká je průměrná vlastní spotřeba?
Potřeby každého domova jsou mírně odlišné. Odhaduje se, že v případě standardní domácnosti je vlastní spotřeba, tedy aktuální spotřeba elektřiny vyrobené fotovoltaikou, 20-30 %. Zbytek vyrobené energie jde zpátky do sítě. Je proto dobré se snažit vlastní spotřebu zvyšovat a využít co nejvíce energie vyrobené fotovoltaickou instalací. Nemusíte zvyšovat úroveň vlastní spotřeby, stačí ji pouze plánovat dopředu.
Sedm tipů jak vlastní spotřebu zvýšit
1. Dobré plánování
Pokud je to možné, naplánujte si práci náročnější na odběr elektřiny, na dobu, kdy je výroba energie ze slunce na vrcholu. Praní, žehlení nebo stále oblíbenější pečení chleba lze naplánovat například na polední hodiny, kdy je produkce energie nejvyšší.
2. Řízení provozu elektrických zařízení v domácnosti
Mnoho domácích spotřebičů, které spotřebovávají velké množství energie, může fungovat i bez vaší přítomnosti. Můžete tak na dálku zapnout myčku, sušičku, pračku, robotický vysavač a dokonce i automatickou sekačku. Všechny tyto věci lze naprogramovat tak, aby fungovaly ve špičce výroby, tedy v době, kdy jste obvykle v práci. Totéž platí pro kapacitní ohřívače vody, které mohou udržovat vysokou teplotu po dobu několika hodin. Jeho nastavení vám umožní využít volnou energii ze slunce k ohřevu vody.
3. Elektřina z fotovoltaiky pro vytápění
Pro vlastní spotřebu elektřiny z fotovoltaiky můžete využívat i vytápění. Lidé, kteří mají například tepelné čerpadlo, si mohou naprogramovat dobu, kdy pracuje tak, aby v topné sezóně dům vytopilo díky energie získané z FVE. V moderních a dobře zateplených budovách je ekonomické po celou dobu udržovat stálou komfortní teplotu, než topení v době naší nepřítomnosti úplně vypínat. Proto se vyplatí využívat pro pohon tepelného čerpadla energii, kterou si vyrobíte sami.
4. Skladování energie
Úroveň vlastní spotřeby elektřiny z fotovoltaiky lze zvýšit i díky vlastní akumulací energie. Energie, která se průběžně nevyužívá, jde do domácího bateriového úložiště místo toho, aby byla dodávána zpátky do sítě. V období, kdy je produkce elektřiny z fotovoltaiky nižší, jako třeba v noci, můžete energii čerpat z bateriového úložiště.
5. Převeďte plyn na elektřinu
Máte plynový sporák nebo troubu? Nebo ohříváte vodu plynovým ohřívačem? Vyměňte tato zařízení za ty, která jsou napájena elektřinou. Zvýšíte tak nejen vlastní spotřebu elektřiny z fotovoltaiky, ale i nezávislost na nakupování plynu.
6. Nabíjení elektromobilu
Přestože k největší produkci energie dochází, když je většina majitelů v práci, může i elektromobil přispět ke zvýšení vlastní spotřeby. Vozidlo lze nabíjet v odpoledních hodinách nebo o víkendech. Protože je nabíjení vozidla energeticky náročnější, je lepší jej nabíjet vlastní elektřinou.
7. Nabíjení některých zařízení
Stále více domácích spotřebičů nebo elektronických přístrojů má vestavěné baterie. Jejich nabíjení můžete nastavit tak, aby k němu docházelo když odejdete z domu, například pomocí chytré zásuvky ovládané chytrým telefonem. Díky tomuto malému zařízení můžete mít chod elektřiny pod kontrolou a plánovat automatický čas zapnutí a vypnutí. Než ale do chytré zástrčky investujete, ověřte si, jaké zabezpečení výrobce nabízí. Je důležité, aby měla chytrá zásuvka systém detekce zkratu a automaticky se odpojila od napájení, čímž ochrání síť před přepětím.
Aby bylo zvyšování vlastní spotřeby energie výnosné, je potřeba posunout provoz elektrických zařízení do období zvýšené výroby energie ze slunce. Díky efektivnímu hospodaření s přebytky energie zvýšíte ziskovost fotovoltaické instalace.