Životnost fotovoltaických panelů a dalších komponentů fotovoltaické elektrárny je důležitým faktorem pro rozhodnutí, zda se investice do fotovoltaiky vyplatí, či nikoliv. Čím delší je životnost fotovoltaiky, tím je cenově výhodnější. Jak dlouhou mají panely životnost? Co o tom rozhoduje? A jak vybrat fotovoltaický systém, tak aby efektivně vyráběl elektřinu ze slunce co nejdéle?
Jak rychle klesá výkon fotovoltaických panelů?
Každý produkt má omezenou životnost. Tento parametr určuje mnoho faktorů – kvalita použitých komponentů, technologie, vnější faktory nebo jejich používání. Panely vyrobené podle nejnovějších technologií mohou efektivně fungovat i více než 30 let.
Účinnost panelů je dána koeficientem degradace. Tento parametr vám poskytne výrobce a naleznete jej v technickém listu produktu. Čím nižší budou mít panely míru degradace, tím lépe. K největším ztrátám účinnosti dochází u fotovoltaických panelů v prvním roce používání, kdy účinnost klesne o 2 až 3 %. V dalších letech je pokles nižší a pohybuje se kolem půl procenta ročně.
Panely, které jsou nyní dostupné na trhu, mají obvykle záruku na účinnost 80 % po 25 letech používání. To znamená, že po tomto období budou panely pracovat se ztrátou pouze 20 % ve srovnání s původní účinností. U nejkvalitnějších výrobků jsou ztráty ještě nižší. Například výrobce Jinko garantuje, že po 30 letech účinnost modulů neklesne pod 87 %.
Na čem závisí životnost fotovoltaických panelů?
Bezporuchový provoz a dlouhá doba efektivního provozu jsou vlastnosti, které jsou pro fotovoltaiku klíčové. Životnost fotovoltaických panelů se určuje na desítky let, ale důležité je i to, aby fungovaly co nejvíce efektivně. O odolnosti panelů rozhoduje několik faktorů, mezi které patří:
- použité technologie – například technologie MWT se oproti ostatním panelům vyznačuje nižším rizikem horkých míst nebo mikrotrhlin a také lepším odvodem tepla ze zařízení, takže životnost těchto panelů je delší než u panelů vyrobených standardní technologií;
- odolnost modulů vůči krupobití – fotovoltaické panely by měly odolat nárazu krupobití o průměru 25 mm, letící rychlostí 23 m/s;
- odolnost proti sněhu a větru – moduly by měly odolat zatížení 5400 Pa, tj. 550 kg/m² a zatížení větrem 2400 Pa, tj. 244 kg/m²;
- odolnost vůči čpavku a solné mlze;
- odolnost vůči extrémním teplotám – panely by měly být odolné teplotám od -40 do +85 stupňů Celsia;
- odolnost proti PID efektu – panely jsou chráněny proti polarizaci vedoucí až k degradaci křemíku ve fotovoltaických panelech vlivem rozdílu potenciálů;
- odolnost vůči degradaci způsobené slunečním zářením;
- kvalita komponentů použitých ke stavbě fotovoltaiky – důležitý je použitý typ článku, typ skla a ochranné fólie, rám, spojovací krabice a pevnost každého prvku ovlivňuje celkovou životnost.
Odolnost fotovoltaiky závisí nejen na panelech, ale na všech komponentech použitých v instalaci. Vysoká kvalita všech částí fotovoltaické elektrárny od renomovaných výrobců je zárukou vysoké účinnosti, ale také bezproblémového provozu instalace na dlouhou dobu.
Co může zkrátit životnost panelů?
Kvalitní komponenty a správná instalace jsou hlavními faktory, které určují, jak dlouho bude systém sloužit. Existují však důvody, které mohou výrazně zkrátit životnost panelů. Mezi tyto důvody patří:
- mechanické poškození způsobené např. odstraňováním sněhu nebo nesprávným mytím panelů;
- chemická degradace modulů způsobená např. detergenty;
- nesprávně provedená montáž, kvůli které dochází např. k přehřívání panelů;
- vady vzniklé při výrobě.
Jak prodloužit životnost fotovoltaických panelů?
Před výběrem fotovoltaických panelů si ověřte údaje o výrobci a zda moduly mají příslušné certifikáty potvrzené testy. Bohužel jsou na trhu stále levné panely, jejichž kvalita se výrazně liší od oborových standardů.
Velice důležitým aspektem pro fungování fotovoltaiky je také správná instalace. Proto by měla být svěřena důvěryhodné firmě, která má s instalací mnoho zkušeností. Techničtí odborníci ve firmě by vám měli poradit s optimálním umístěním elektrárny i s výběrem jednotlivých komponentů.
Po samotné instalaci je dobré průběžně sledovat její provoz a porovnávat aktuální výsledky s těmi předešlými, abyste měli přehled o tom, jak efektivně vaše elektrárna funguje v průběhu času. Díky tomu budete schopni rychle odhalit chybu a chránit svou instalaci před větší poruchou. Neopomíjejte ani průběžné revizní kontroly od instalační firmy, která vám zkontroluje, zda je ve vaší instalaci vše v pořádku.
Testy životnosti fotovoltaických panelů
Stále více výrobků a materiálů prochází před uvedením na trh testy k určení jejich odolnosti a nejinak je tomu u komponentů fotovoltaických instalací. Vědci v laboratorních podmínkách reprodukují dlouhodobé působení faktorů způsobujících degradaci panelů, jako je UV záření, čpavek a solná mlha, nebo odolnost vůči zátěži a krupobití. Testy jsou podmíněny specifickými normami, ale výrobci často provádějí i vlastní přísnější testy, které prokazují vysokou odolnost výrobků.
Jedním z institutů, který testuje fotovoltaické komponenty, je TÜV Rheinland. Jejich výzkum zahrnuje např. měření výkonu, klimatické testy nebo analýzy stárnutí. Kromě laboratorních zkoušek, periodických kontrol kvality a výrobků testují také výrobní zařízení.
Solární panely Jinko, které jsou v nabídce Columbus, vyhrály sedmou ročník ceny All Quality Matters Award od TÜV Rheinland za jejich panely typu N. Díky tomuto ocenění si můžete být jistí, že tyto panely budou na vaší střeše sloužit po dlouhou dobu.