Fotovoltaická elektrárna je investicí na dlouhou dobu a správný výběr jednotlivých komponentů je jednou z nejdůležitějších částí celého procesu nákupu fotovoltaiky. Fotovoltaické panely se liší nejen cenou, ale i použitou technologií, kvalitou a výkonem. Jak se v tom ale zorientovat? Jaké panely budou na vaši střechu těmi nejlepšími?
Porovnání panelů nabízených Columbusem
Columbus Energy nabízí tři typy panelů, a to Ulica 455 Wp, Jinko 470 Wp a Jinko 430 Wp. Všechny tyto panely využívají technologii monokrystalických článků typu N, které mají na rozdíl od článků typu P nižší degradaci vyvolanou světlem a zvýšenou učinnost o 2 až 4 %. U všech panelů je proto účinnost vysoká – například pro panely Ulica je určená na 20,93 %.
Neméně důležitým aspektem pro srovnání je i nabízená garance na účinnost, kterou nabízí výrobce. Velde záruky, kterou nabízí Columbus totiž získáte i garance na to, že budou vaše panely spolehlivě vyrábět po dlouhou dobu. U panelů Ulica máte jistotu, že po 25 letech účinnost vašich panelů neklesne pod 84,8 % a u Jinka si můžete být jistí účinnost neklesne pod 87,4 % ani po 30 letech.
Na co se soustředit při výběru panelů?
Důležitým aspektem je typ fotovoltaického panelu. Zaměřte se na to, jestli je panel monokrystalický nebo polokrystalický. První typ se vyznačuje tmavší barvou a jednotnou strukturou křemíkových článků a lepší účinností. Pokud si zvolíte monokrystalické panely, pak na menší ploše vyrobíte více energie než se starším typem.
Neméně důležitá pro vás může být i estetika. Chcete-li, aby vaše panely na střeše vypadaly stylově a nenarušovaly vzhled vaší střechy, pak zvolte celočerné panely. Columbus Energy nabízí full black panely Jinko 430 Wp.
Střešní fotovoltaika
Střešní fotovoltaika je nejoblíbenějším typem instalace. Tento systém je upřednostňován z důvodu, že na rozdíl od instalace na zemi nezabírá užitný prostor, je rychlejší a obvykle i levnější.
Bohužel ne každá střecha je vhodná pro instalaci fotovoltaiky. Překážkou může být například příliš malá plocha, přítomnost velkého množství střešních oken, nebo oslabená střešní konstrukce. Než přistoupíte k instalaci fotovoltaické instalace na střechu, měli byste věnovat pozornost několika aspektům mezi které patří:
- povrch,
- orientace střechy vzhledem ke světovým stranám,
- úhel sklonu střechy,
- možné zastínění,
- druh střešní krytiny,
- střešní konstrukce.
Jak velkou plochu panely zaberou?
Čím větší je výkon fotovoltaické instalace, tím větší plochu střechy zabere. Například fotovoltaická instalace o výkonu 4,3 kWp (10 panelů Jinko o výkonu 430 Wp) zabere plochu necelých 19 m2. Jeden panel má totiž rozměry 1,7 metrů na 1,1 metr, tedy plochu 1,8 m2.
Dále platí, že čím vyšší je účinnost fotovoltaických panelů, tím více energie získáme i na malé ploše. Výběr správných panelů je proto důležitý zvláště pokud je vaše střecha menší a chcete, aby vaše panely vyrobily co nejvíce vlastní energie ze slunce.
Příklad:
- Panel o ploše 1,8 m2 a účinnosti 21,78 %, který za 1 hodinu přijme záření o výkonu 1000 W/m2, vyrobí 392 Wh, tj. 0,392 kWh energie.
- Panel o ploše 1,8 m2 a účinnosti 16 %, který za 1 hodinu přijme záření o výkonu 1000 W/m2, vyrobí 288 Wh, tj. 0,288 kWh energie.
Pokud má vaše střecha velkou plochu, bez překážek v podobě střešních oken, komínů nebo arkýřů, nemáte se čeho bát. Horší je, když je střecha členitá. Před zahájením prací vám naši techničtí poradci navrhnou možnosti a připraví návrh uspořádání instalace. Obvykle je možná instalace i na nestandardní střechy. Pokud se však ukáže, že plocha je příliš malá, stojí za zvážení instalace fotovoltaiky na zem nebo na pergolu.