Kolem fotovoltaiky stále panují mýty o její bezpečnosti v souvislosti s požáry nebo dopady na životní prostředí či lidské zdraví. Co je pravda a co ne? Co ovlivňuje bezpečnost fotovoltaické instalace a proč není třeba se instalace fotovoltaiky obávat?
Jak vysoké je nebezpečí požáru?
Fotovoltaická elektrárna, zvláště pokud je správně navržena, instalována a sestavena z kvalitních komponentů, je velmi bezpečný systém. Požáry způsobené zkratem ve fotovoltaické instalaci tvoří pouze jedno promile (jedna desetina procenta) všech požárů. Podle výzkumu provedeného v roce 2015 v německém TÜV Rheinland ve spolupráci s Institute of Solar Energy Systems Fraunhofer bylo zkoumáno 1,3 milionu rodinných domů s fotovoltaikou a požár fotovoltaiky nastal pouze ve 210 případech, což je 0,016 %.
Malý počet zaznamenaných případů ukazuje, že riziko požáru fotovoltaického systému je velmi nízké. I přes to by se nemělo podceňovat. Příčiny fotovoltaických požárů jsou zejména:
- chyby při montáži (např. špatně připojené konektory, nevhodně vedené kabely, nebo instalace měniče v blízkosti hořlavých materiálů);
- nesprávně navržený systém (např. příliš malé průřezy vodičů pro příliš mnoho paralelních připojení);
- nesprávně provedené uzemnění;
- nekvalitní a špatně zvolené komponenty;
- špatný stav domovní elektroinstalace;
- nedostatek vhodných záruk.
Je možné chránit fotovoltaiku před požárem?
Jak jsme již uvedli, příčinou požárů domů je velmi zřídka fotovoltaika. Hrozbu však nelze zcela eliminovat. Lze ji však omezit na minimum. Jak? Zde je několik věcí, na které se můžete zaměřit:
- Instalatér – vyberte si zkušenou firmu, která ví, jak má správná instalace vypadat a má účinná řešení, jak instalaci chránit před případnými riziky. Firma s dlouholetými zkušenostmi má i vlastní proškolené montéry, kteří se postarají o spolehlivou instalaci.
- Komponenty – vsaďte na kvalitní moduly a měnič s funkcí AFCI, umožňující detekci a přerušení elektrického oblouku. Pozor si dejte i na další prvky instalace, jako jsou kabely a konektory, tyto zdánlivě nedůležité komponenty mají veliký vliv na bezpečnost celého systému.
- Ochrana systému – standardem jsou samostatné rozvaděče střídavých a stejnosměrných ochran i stejnosměrné rozvaděče s továrně instalovanými kabely a svodiči přepětí. Také zkontrolujte, že má vaše instalace plné uzemnění konstrukce i samotných fotovoltaických modulů.
- Dodatečné zabezpečení – prevence je důležitá. Pokud máte možnost zvolit si dodatečné zabezpečení, stojí to za zvážení. Doplňkové ochranné prvky, například samozhášecí pásky Columbus Safe, jsou v porovnání s celým systémem už jen nízké přidané náklady a mohou vaši instalaci chránit před požárem. Více o tom, jak samozhášecí pásky fungují, si můžete přečíst v našem blogovém článku.
V Columbusu jsme vyvinuli vlastní bezpečnostní systém. Nejdůležitějšími prvky, standardně používanými v každé instalaci Columbus, jsou AC ochranné rozváděče zvolené s parametry pro budovanou fotovoltaickou instalaci. Každá instalace je také vybavena stejnosměrným jističem, který v případě nebezpečí přeruší elektrický obvod pomocí nouzového vypínače. Námi používané střídače jsou navíc vybaveny systémem AFCI, který v případě poruchy detekuje mimo jiné vznikající elektrický oblouk a automaticky vypne instalaci, aby byla zajištěna nejvyšší bezpečnost pro uživatele i domácnost.
Každý DC rozvaděč je u nás navíc vybaven samozhášivou nálepkou Columbus Safe, která obsahuje mikrokapsle s hasivem. Pokud se teplota ve stejnosměrném rozvaděči zvýší na 120° Celsia, nálepka automaticky uvolní hasivo a eliminuje požár. Plyn uvolněný vlivem vysoké teploty vytěsňuje kyslík, potlačuje tak plamen a rychle ochlazuje okolí, čímž zabraňuje opětovnému vznícení.
Je fotovoltaika bezpečná pro zdraví?
Samozřejmě! Fotovoltaika není škodlivá pro lidské zdraví, zvířata ani životní prostředí. Při výrobě elektřiny ve fotovoltaické instalaci nedochází k emisím škodlivých látek. Fotovoltaické systémy nevydávají ani nadměrný hluk. Pouze střídač vydává slabý hluk, ale tyto zvuky jsou tak tiché, že vám nezpůsobí nepohodlí.
Protože se fotovoltaika používá k výrobě elektřiny, tak jako každý elektrický spotřebič může představovat nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Několik připojených modulů je zdrojem vysokého napětí až 1000 V, které může být nebezpečné. Riziko je však minimální a nastává při chybně provedené montáži, poškození instalace nebo v případě svépomocných oprav.
Pamatujte – pro svou vlastní bezpečnost, ale i pro zachování záruky, neprovádějte sami žádné činnosti související s údržbou nebo opravou instalace. Když zjistíte, že instalace nefunguje správně, kontaktujte odborný servis.
Fotovoltaika a životní prostředí
Fotovoltaika je jedním z nejekologičtějších způsobů výroby elektřiny. Při výrobě elektřiny ze slunce, na rozdíl od klasických elektráren, nevznikají žádné škodlivé emise. Fotovoltaika nepoškozuje krajinu ani nezpůsobuje hluk. K výrobě energie využívá pouze slunce, tedy obnovitelnou energii, díky čemuž není nutné využívat přírodní zdroje, jejichž těžba má řadu negativních dopadů na životní prostředí. Energie získaná díky fotovoltaice nahrazuje nebo výrazně omezuje využití jiných zdrojů energie, které prostřednictvím emisí například skleníkových plynů mají negativní dopad na planetu.
Jediným aspektem, pokud jde o dopad fotovoltaiky na životní prostředí, je výroba komponentů. Celkově se však jedná o technologii šetrnou k životnímu prostředí. Panely mají životnost přes 30 let, a když se opotřebují, lze je recyklovat. Díky stále novějším metodám zpětného získávání surovin je recyklace panelů téměř 100% efektivní. Více o recyklaci si můžete přečíst na našem blogu.