Ministerstvo průmyslu a obchodu plánuje v České republice zavést komunitní energetiku. Připravovaná novela energetického zákona, nazývaná lex OZE II, by měla přinést změny celého systému české energetiky. Co ale pojem komunitní energetika znamená? A jsme na ni v České republice připraveni?
Co je to komunitní energetika?
Komunitní energetika je inovativní způsob, díky kterému můžeme sdílet vyrobenou energii s ostatními členy své komunity. To znamená, že vyrobenou energii spolu sdílí například obyvatelé jedné obce. Tím se ekologické zdroje energie zpřístupní více odběratelům a zároveň jim zajistí nižší účty za elektřinu.
Podle Petra Částka, člena představenstva Columbus Energy, má komunitní energetika velký potenciál: „Komunitní energetika umožňuje vytváření energetické soběstačnosti a snižuje závislost členů komunity na klasických zdrojích energie. Navíc vytváří pocit solidarity a spolupráce mezi členy komunity, což má pozitivní vliv na celkovou atmosféru.“
Současné projekty
V České republice již existují projekty, které využívají principy komunitní energetiky. Jedním z nich je například Svatý Jan nad Malší v Jihočeském kraji, kde už několik let vytápějí obecní budovy, rodinné i bytové domy štěpkovou výtopnou. Fotovoltaika může pak pro obce sloužit jako zdroj energie, díky které pokryjí většinu spotřeby. Kombinací více druhů obnovitelných zdrojů energie se může stát obec z velké části soběstačnou a finančně nezávislejší.
Komunitní energetika je pak často spojována s kombinací obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely, větrné turbíny nebo malé vodní elektrárny. Tyto zdroje mohou být instalovány na střechách jednotlivých domů v obci či menším městě, na volných pozemcích nebo vodních tocích. Tímto způsobem mohou produkovat vlastní energii, kterou následně sdílejí s ostatními členy komunity.
Distribuční soustava
Pokud se vám koncept komunitní energetiky líbí, měli byste mít na paměti, že velkou roli hraje i připravenost distribuční sítě. Ta musí být připravena na připojení většího množství fotovoltaických elektráren. Nicméně u nás je toto v některých regionech stále problém, protože je distribuční síť přetížená nebo nepřipravená. Proto je nutné, aby distributoři pracovali na jejím zlepšení.
Už nyní je na některých místech problém s připojením k distribuční síti, a proto se může v rámci komunitní energetiky stát, že zákazníci budou nuceni čekat na posílení distribuční sítě. Petr Částek proto doporučuje: „V případě, že není možné připojit se k distribuční síti, může být využit ostrovní režim, kdy je elektřina vyráběna a spotřebovávána v rámci komunity. Tento způsob využití fotovoltaických panelů je výhodný, pokud komunita disponuje dostatečným počtem baterií na ukládání energie.“
Komunitní energetika v zahraničí
Lépe připraveni jsou naši sousedé v Rakousku nebo Německu, kde k rozvoji komunitní energetiky přispívají už několik let. V Rakousku dokonce existuje koordinační centrum pro komunitní energetiku, které zajišťuje aby se šířilo know-how mezi komunity a aby pro ně existovala dostatečná byrokratická podpora. V německém Braniborsku je pak vesnička Feldheim, kde si obyvatelé dokáží zajistit vlastní teplo i elektrický proud.
Pro to, abychom se ve využívání obnovitelných zdrojů energie vyrovnali našim sousedům, je potřeba posílit distribuční síť. Na tom se ale zatím nepracuje dostatečně rychle, což brzdí celý vývoj a přechod na obnovitelné zdroje energie i komunitní energetiku. „Nejsou kapacity, chybí jednotný plán rozvoje společný pro všechny distributory a postavení nebo posílení vedení je navíc časově náročné. Mělo se to začít řešit už v roce 2010 v první vlně fotovoltaických instalací, ale žádné výrazné změny nenastaly, na což doplácíme teď,“ říká Petr Částek.
Jak na rozšíření distribuční sítě?
Impulz pro výstavbu distribuční sítě přichází buď od zákazníka, nebo se jedná o její obnovu a rozvoj. Rozvoj probíhá na základě rozhodnutí technika podle toho, jak se v dané lokalitě bude stavět. Naplánuje proto novou trafostanici a připojení nového odběrného místa se provede až po jejím postavení nebo se rovnou naplánuje přípojka. Další rozvoj se pak určuje podle stáří a míry poškození.
Samotnou výstavbu distribuční sítě provádějí zhotovitelské firmy, které musí podstupovat výběrová řízení. Na konci každého se pak podle klíče určí, jak velký podíl zakázek může daná firma vypracovat. „Toto nastavení za posledních 15 let vedlo pouze k tomu, že jsou kapacity vyčerpány už v polovině roku,“ upozorňuje Částek a dodává, že firmy nejsou nuceny zvyšovat kapacity dle potřeb distribuční sítě, ale pouze podle svých vlastních potřeb. „Dalším druhem zhotovitelů jsou alianční partneři, kteří mají právo jít do měřené části elektroměrů, odpojovat pojistky, pracovat pod napětím – jednoduše mohou pracovat „mezi pojistkami a hlavním domovním rozvaděčem.“
Legislativa se u nás stále rozvíjí a novela zákona LEX OZE II se teprve připravuje. Kdy k jejímu schválení dojde je zatím nejisté. Pokud se zajímáte o novinky z oblasti obnovitelných zdrojů energie, pak sledujte náš newsletter, ve kterém vám budeme pravidelně zasílat ty nejaktuálnější informace.