Globální oteplování a změny klimatu jsou aktuálně jedněmi z nejdiskutovanějších témat nejen ve společnosti, ale i v rámci celé Evropy. Každý z vás už určitě zaznamenal radikální změny teplot a výkyvy klimatu, které se denně odehrávají po celé naší planetě.
Mezi faktory vedoucí ke vzniku klimatických změn patří zejména spalování fosilních paliv, odlesňování a chov hospodářských zvířat. Tyto činnosti totiž přidávají obrovské množství skleníkových plynů k těm, které se už přirozeně vyskytují v naší atmosféře.
Pro srovnání – období od roku 2011 do roku 2022 bylo dosud nejteplejším. Průměrná globální teplota v roce 2019 byla o 1,1 °C vyšší než v období před průmyslovou revolucí. To znamená, že globální oteplování způsobené lidskou činností se zvyšuje rychlostí 0,2 °C za desetiletí. Tento průběh postupného zvyšování teploty má závažný negativní vliv nejen na přírodní prostředí, ale i na oblast lidského zdraví a života. Z tohoto důvodu se Evropská komise a mezinárodní společenství snaží udržet oteplování výrazně pod hranicí 2 °C s cílem jeho omezení až na 1,5 °C.
Dopady globálního oteplování
Změna klimatu ohrožuje fungování všech složek krajiny včetně lidské společnosti. Pochopit a předpovědět vývoj změn a dopady je vzhledem ke složitým zpětným vazbám v celém klimatickém systému náročné. K tomuto účelu jsou vyvíjeny složité předpovědní klimatické modely, které se zaměřují na prognózu možných klimatických změn. Abychom předešli pravděpodobným negativním dopadům změny klimatu, je třeba se zaměřit na efektivní snižování emisí skleníkových plynů (redukce) a zároveň se těmto vlivům postupně přizpůsobovat (adaptace).
Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem na světě a klimatická rizika ohrožují její energetickou a potravinovou bezpečnost, ekosystémy, infrastrukturu, vodní zdroje, finanční stabilitu a zdraví lidí. Podle nedávno zveřejněného hodnocení Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), už mnohá z těchto rizik dosáhla kritické úrovně a bez urychlených a rozhodných opatření by mohla znamenat katastrofu.
Extrémní teploty, sucha, lesní požáry a záplavy, které jsme zažili v posledních letech, se v Evropě zhorší i při optimistických scénářích globálního oteplování a ovlivní životní podmínky na celém kontinentu. Agentura EEA zveřejnila vůbec první European Climate Risk Assessment (EUCRA), který má pomoci určit politické priority pro adaptaci na změnu klimatu a pro odvětví citlivá na změnu klimatu.
Podle tohoto posouzení evropské politiky a adaptační opatření nedrží krok s rychle rostoucími riziky. V mnoha případech nebude postupná adaptace dostačující a vzhledem k tomu, že mnohá opatření na zvýšení odolnosti vůči změně klimatu vyžadují více času na implementaci, může být nutné naléhavě jednat i v případě rizik, která ještě nejsou kritická.
Některé evropské regiony patří mezi ohniska několika klimatických rizik. Jižní Evropa je obzvlášť ohrožena přírodními požáry a vlivy horka a nedostatku vody na zemědělskou produkci, práci venku a lidské zdraví. Záplavy, eroze a pronikání slané vody ohrožují nízko položené pobřežní oblasti Evropy, včetně mnoha hustě osídlených měst.
Postoj EU ke klimatickým změnám
Většina hlavních klimatických rizik uvedených ve zprávě EUCRA se považuje za „spoluvlastnictví“ EU, jejích členských států nebo jiných úrovní veřejné správy. Posouzení agentury EEA zdůrazňuje, že k řešení a snížení klimatických rizik v Evropě je nutné, aby EU a její členské státy spolupracovaly a zapojily také subjekty na regionální a místní úrovni, pokud je nutné přijmout naléhavá a koordinovaná opatření.
Ve znalostech o hlavních klimatických rizicích uvedených ve zprávě agentury EEA jsou stále velké mezery. Jak se uvádí ve zprávě, EU může hrát klíčovou roli při zlepšování porozumění klimatickým rizikům a odpovědnosti za ně, a při jejich řešení prostřednictvím právních předpisů, vhodných řídících struktur, monitorování, financování a technické podpory. Tyto nové poznatky by byly také důležitým podkladem pro následné posouzení rizik souvisejících se změnou klimatu v Evropě.
EU a její členské státy dosáhly značného pokroku v pochopení klimatických rizik, kterým čelí. Jednou z možností, jak dále podpořit životní prostředí, je také zavedení fotovoltaiky do vaší domácnosti u nás v Columbusu. Fotovoltaika je aktuálním trendem v rámci ekologického myšlení a boje proti klimatickým změnám. V České republice momentálně stát podporuje zavádění fotovoltaiky i poskytnutím dotací v rámci programu Oprav dům po babičce. Více informací o programu se dočtete na našich stránkách.