O alternativní zdroje energie je stále větším zájem a mnoho domácností i firem chce díky nim ušetřit na účtech za elektřinu. Členské státy Rady Evropské unie se proto dohodly na zrychlení povolovacích pravidel pro obnovitelné zdroje v rámci projektu REPowerEU.
Nezávislost a lepší klima
V květnu představila Evropská komise plán REPowerEU jako odpověď na narušení globálního trhu s energií. Tím se snaží dosáhnout dalšího pokroku při dosahování cílů EU v oblasti klimatu, ale i ukončit závislost EU na ruských fosilních palivech.
Součástí plánu Evropské unie je i snadnější zavádění obnovitelných zdrojů energie. Rada EU proto nyní schválila novelu, která zkracuje lhůty pro povolování nových obnovitelných zdrojů i pro jejich modernizaci. Díky tomu bude bude instalace tepelných čerpadel a fotovoltaiky mnohem snadnější a rychlejší.
„Tato dohoda je důležitým doplňkem k probíhající práci na směrnici o obnovitelné energii. Rychlejší povolování v oblastech, které mohou přinést nejlepší výsledky bez poškození životního prostředí, nám umožní rychleji zavádět obnovitelné zdroje energie v našich sítích,” říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Zkrácené lhůty
Díky novele se výrazně zkrátí byrokracie. S tou se potýká každý, kdo si chce na své střeše nainstalovat fotovoltaické panely nebo chce topit tepelným čerpadlem. Nově se členským státům lhůta pro udělení povolení na instalaci FVE zkrátí na tři měsíce, pro instalace do 50 kW dokonce na pouhý měsíc. Zároveň se žadatelé zbaví podmínky o posouzení vlivu na životní prostředí. Podmínkou ale v těchto případech zůstává, že budova, na které bude fotovoltaika nainstalována neslouží primárně k výrobě energie.
Rychlejšího papírování se dočkají i ti, jejichž zdroje již byly označeny jako vhodné pro urychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie a chtějí je modernizovat nebo rozšířit. Nutné ale je, aby prošly environmentálním posouzením a nacházely se ve vhodné lokalitě. Takové případy pak musí být schváleny do šesti měsíců.
Kvůli velkému zájmu o fotovoltaiku a tepelná čerpadla může dojít i k tichému souhlasu. Pokud úřady do nově stanovených lhůt nestihnou žádost o povolení posoudit, pak lze povolení považovat za udělené. Nouzové nařízení bude platné rok a půl a poté Komise EU přezkoumá, zda je nutné jej prodloužit.