Po zvýšeném zájmu o fotovoltaiku na rodinných domech v předchozích letech se instalační firmy začínají poohlížet po dalších oblastech trhu, které by mohly těžit z vlastních výroben bezemisní elektřiny. Jedná se hlavně o obecní subjekty, firmy a zejména bytové domy, na jejichž střechách mohou začít vznikat sdílené elektrárny.
Columbus Energy si objednal průzkum s cílem zmapovat potenciál využití fotovoltaických systémů na bytových domech. Podle provedené studie je možné instalovat fotovoltaické panely s celkovým výkonem až 6 000 megawattů na obytných budovách a dalších 4 000 megawattů na ostatních plochách, jako jsou SVJ nebo skladovací prostory. Celkový potenciál je tedy přibližně 10 000 megawattů, což představuje zhruba trojnásobek současného výkonu fotovoltaiky v Česku.
„Kdybychom to převedli na kilometry pro lepší představivost, plocha střech rodinných domů je u nás zhruba 21 kilometrů čtverečních. A u bytových domů a obecního majetku je to zhruba kolem 11 kilometrů čtverečních,“ říká Simona Labudová, výkonná ředitelka společnosti Columbus Energy.
Po zvýšeném zájmu o fotovoltaiku na rodinných domech se nyní očekává podobný trend i v oblasti bytových domů a ve veřejných objektech. Nicméně úspěch této solární vlny bude záviset i na budoucím vývoji legislativy, dotačních titulech a podmínkách pro připojení do distribuční sítě.
„Předpokládáme, že teď s uvolněním dotací RES+ od druhého kvartálu bude nárůst zájmu o fotovoltaiku v segmentu B2B velmi podobný, jako tomu bylo u rodinných domů,“ odhaduje Labudová.
Zajímavé pohyby na trhu lze očekávat i v segmentu firemních zákazníků. Firemní klienti budou mít možnost využít solární panely na střechách svých výrobních hal, logistických center nebo kancelářských budov k dosažení vyšší energetické nezávislosti, lepšího pokrytí energetických špiček a synergických efektů s elektrifikací firemních vozových parků. Schopnost nabíjet firemní vozidla přímo z vlastních solárních elektráren může firmám pomoci snížit náklady na palivo.
„Z dlouhodobého pohledu ale musíme vzít v potaz například PPA kontrakty, kde trh reaguje na klesající cenu elektrické energie, a tedy fixaci ceny z pohledu horizontu 10 a více let, ta je dnes velmi otevřená – a u některých firem hraje roli samozřejmě i povinný ESG reporting,“ dodává Labudová a jedním dechem dodává, že právě bezemisní solární energie může být pro firmy zajímavá z hlediska snižování vlastní uhlíkové stopy.
Poslechněte si podcast Pod proudem, kde se mj. dozvíte, jak se Columbus Energy daří v Česku a jak rozvoj fotovoltaiky v budoucnu ovlivní nástup komunitní energetiky.