Donedávna byla instalace fotovoltaiky na bytových domech složitá a o úspornější typy získávání energie se mohly snažit zejména rodinné domy. Od nového roku se ale situace změní. Rada Energetického regulačního úřadu totiž schválila novelu vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která umožní sdílení společně vyrobené elektřiny v bytových domech.
Dosavadní komplikace
Největší komplikací pro obyvatele bytů byla nemožnost sdílení společně vyrobené elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. Podle Energetického regulačního úřadu odběratelé problém obcházeli tím, že slučovali odběrná místa do jednoho, což vedlo k oslabení ochrany spotřebitele, který si zároveň nemohl vybrat ani vlastního dodavatele energií. Podle nynějšího zákona má dům po sloučení jediné odběrné místo, které je ztotožněné se spotřebitelem. „Tyto komplikace byly důvodem, proč decentrální zdroje v podmínkách bytových domů dosud fungovaly jen zřídka – na rozdíl od rodinných domů, kde vidíme rozvoj domácích elektráren nejen v posledním roce,” říká Stanislav Trávníček, předseda Rady Energetického regulačního úřadu.
Zavedení vůdčího odběrného místa
Obyvatelé bytových domů se nově s legislativními a praktickými problémy nesetkají. „Novela otevírá možnosti k většímu využití fotovoltaiky i pro stavební bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek a je legislativním příspěvkem ke komunitní energetice,“ doplňuje Stanislav Trávníček. Vyhláška umožňuje sdílení elektřiny zavedením vůdčího odběrného místa. To bude v bytovém domě jediné a bude k němu připojen společný zdroj. Vůdčí odběrné místo také vyřeší prodávání přebytků nespotřebované elektřiny z domu do sítě.
Vedle vůdčího odběrného místa ale budou stále fungovat i přidružená odběrná místa, která zůstanou jednotlivým bytům. Obyvatelé bytových jednotek si tedy budou moci nadále vybírat vlastního dodavatele a ochrana spotřebitele u nich zůstane nedotčena.
Většinový souhlas není potřeba
Společný zdroj energie bude možné nainstalovat i tam, kde s jeho instalací nesouhlasí někteří vlastníci nebo podílníci družstva. Obnovitelnou elektřinu mohou odebírat pouze ti, kteří o ni projeví zájem a zbylých obyvatel domu se zavedené změny nijak nedotknou. Jedinou podmínkou zůstává odsouhlasení instalace fotovoltaiky na bytovém domě podle stanov družstva nebo sdružení vlastníků jednotek.
Po svolení si zájemci o společné zdroje určí tzv. alokační klíč, podle kterého se bude rozdělovat společně vyrobená elektřina mezi jednotlivé domácnosti. Ty budou pro správný chod potřebovat nové elektroměry vyššího typu měření (typ B). Instalace nových elektroměrů bude po dohodě Energetického regulačního úřadu s distributory zdarma.
Novela energetického zákona
Možnost využívat vlastní zdroje elektřiny na bytových domech se v budoucnu bude doplňovat s plánovanou novelou energetického zákona. „Novela zákona, takzvaná lex OZE I, již prochází legislativním procesem. Mezi připravovanými změnami je i navýšení limitu pro instalaci vlastního zdroje bez nutnosti opatřit si licenci do 50 kilowatt. Zvýšený limit nejvíce využijí právě větší plochy střech bytových domů,“ upřesňuje Martina Krčová, členka Rady Energetického regulačního úřadu. Návrh zákona je zatím na počátku legislativního procesu a očekává se, že vejde v platnost během příštího roku.