Nová zelená úsporám (NZÚ), dotační program Státního fondu životního prostředí ČR, oznámil jaká budou od září letošního roku pravidla pro získání dotační podpory a jaká bude její výše. Nové dotační podmínky mají za cíl zvýšit dostupnost a efektivitu podpory úsporných opatření v domácnostech, bytových domech i obcích. Zároveň mají změny podpořit úsporu energie a snížení nákladů na energii. Ministr životního prostředí, Petr Hladík, zdůraznil, že inovace programu NZÚ jsou zaměřeny na poskytnutí podpory co největšímu počtu žadatelů a urychlení procesu renovací domů. Jak na tom od září budou bytové domy a obce?
Dotační podpora pro bytové domy
Podpora u bytových domů bude pokračovat. Pokud tedy nemáte rodinný dům, nemusíte zoufat, i vaše domácnost může využívat dotační podpory pro fotovoltaiku. Dotace budou od září zaměřeny podle typu vlastníka bytového domu. Navíc, SVJ a bytová družstva budou mít možnost čerpat dotaci zálohově a také získají bonusové plnění za každou nízkopříjmovou domácnost. Obce a další subjekty veřejného sektoru budou mít možnost využít dotace ve výši až 70 % vynaložených nákladů.
Výše podpory se odvíjí od toho, zda o ni čerpáte za obec nebo za bytový dům. Pro bytové domy je výše podpory pro fotovoltaiku určena tak, že:
- za 1 kWp výkonu fotovoltaických panelů získáte 15 000 Kč;
- za 1 kWh elektrického akumulačního systému na bázi lithia získáte 10 000 Kč;
- za bytovou jednotku sdílející vyrobenou elektrickou energii z fotovoltaického systému a současně připojenou na systém optimalizace spotřeby získáte 10 000 Kč.
Výše podpory se stanovuje jako součet jednotlivých výší podpory za jednotlivé části. Pokud ve vašem bytovém domě budete fotovoltaiku rozšiřovat nebo na ni napojovat další bytové jednotky, pak lze žádost o dotaci podávat opakovaně.
Mezi podmínky pro zřízení fotovoltaiky na střechu vašeho bytového domu patří, že:
- na připojenou bytovou jednotku musí připadat instalovaný výkon alespoň 0,5 kWp;
- podpora se poskytuje pouze na nové systémy a nelze ji poskytnout na rozšíření nebo úpravy stávajícího;
- systém musí splňovat technické parametry jako je například správná účinnost měniče.
Dotace na tepelná čerpadla
Stejně jako pro rodinné domy můžete i pro bytové domy čerpat podporu na tepelná čerpadla vzduch-voda, a to ve výši 40 000 Kč pro vytápění nebo 50 000 Kč pro vytápění i ohřev vody.
Podmínky jsou závislé zejména na energetické účinnosti a splnění určitých předpisů. Pro splnění všech podmínek je dobré kontaktovat spolehlivého dodavatele, který za vás dotaci sjedná a zajistí, aby vám dotace byla vyplacena. V Columbus Energy nám stačí, když nám na sebe necháte kontakt, my se vám obratem ozveme a postaráme se o vše ostatní.
Obce a dotační podpora NZÚ
Pro obce je výše dotační podpory na fotovoltaiku určena podle stejných podmínek jako pro bytové domy. Její výše je pak určena tak, že:
- za 1 kWp výkonu fotovoltaických panelů získáte 22 000 Kč;
- za 1 kWh elektrického akumulačního systému na bázi lithia získáte 15 000 Kč;
- za bytovou jednotku sdílející vyrobenou elektrickou energii z fotovoltaického systému a současně připojenou na systém optimalizace spotřeby získáte 15 000 Kč.
Pro tepelná čerpadla vzduch-voda pak může obec získat podporu 60 000 Kč při využití pouze pro vytápění a 75 000 Kč pro vytápění i ohřev vody.
Další důležité novinky
Jednou z hlavních změn je výrazné zvýšení podpory pro komplexní zateplení. Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, budou moci získat až 950 tisíc korun. Dosud byla maximální výše dotace 650 tisíc korun. Tato změna má za cíl podpořit a urychlit renovace domů a snížit energetickou náročnost bytového fondu.
Nové dotační podmínky programu Nová zelená úsporám od září 2023 nabízejí výhodnější podporu a zjednodušení administrace žádostí. Tyto změny mají pomoci s rekonstrukcí českého bytového fondu a snížit energetickou náročnost domácností. Díky větším finančním prostředkům a novým možnostem podpory budou mít více občanů příležitost vylepšit energetickou účinnost svých domů a snížit své náklady na energie.