Ekologické a úsporné zdroje energie se v posledních letech rapidně rozšiřují a nabývají na své popularitě. Ministerstvo životního prostředí České republiky má dlouhodobý cíl podpořit úspory energie a využívat obnovitelné zdroje. Jako podporu proto zavádí dotační programy, které mají usnadnit pořízení fotovoltaického systému či tepelného čerpadla. Jaké dotační programy u nás existují? Jaké jsou jejich podmínky? A kolik finančních prostředků díky nim můžete získat?
Dotace na fotovoltaiku
Plánujete na svém domě fotovoltaickou instalaci a bojíte se, že je pro vás investice příliš veliká? S tím vám do značné míry pomůže dotace. U nás je mnoho dotačních programů, ze kterých můžete čerpat. Pokud jste majitelem rodinného domu na jehož střechu si chcete dát fotovoltaické panely, pak je pro vás nejvýznamnější program Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro firmy a obce pak existuje Modernizační fond, zejména pak program RES+.
Kdo může žádat o dotace na FVE a jaké jsou podmínky?
Největší zájem o dotace mají domácnosti. V programu NZÚ mohou o dotaci zažádat vlastníci stávajících rodinných domů, vlastníci řadových domků apod. Finanční podpora je poskytována na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody a distribuční soustavou. Je ale možnost získat podporu i na fotovoltaiku, která není připojena k distribuční soustavě, avšak pouze v případě, že k distribuční soustavě není připojen ani samotný dům, případně pro to existují pádné technické důvody.
Mezi další důležité podmínky NZÚ pro oblast fotovoltaiky patří:
- systém musí splňovat předepsané podmínky o jednotlivých částech instalace (účinnost, požadavky normy, atp.);
- jedná se o nový systém, nikoliv o rozšíření či úpravu stávajícího;
- systém nesmí omezovat vegetaci, a to ani v případě, že je fotovoltaika instalována jinde než na střeše domu.
O dotaci se dá zažádat výhradně přes internet přes stránky NZÚ a lze tak učinit před zahájením, v průběhu i po dokončení prací. S Columbus Energy vám ale starosti s papírováním opadnou. Naši odborní pracovníci za vás vše vyřídí a jediné, co musíte obstarat je tzv. elektronická identita.
Pro firmy a obce pak existují dotační programy z Modernizačního fondu a také z programu OP TAK. U Modernizačního fondu je v současnosti limit nastaven limit pro maximální velikost elektrárny na 1 MWp.
Kolik můžete na dotacích na FVE získat?
Dotace z NZÚ může pokrýt až 50 % všech nákladů na pořízení fotovoltaiky. V letošním roce je možné získat maximálně 225 500 Kč – tato výše je však určena pouze pro Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj. V ostatních krajích je dotace maximálně 205 000 Kč. Konkrétní částky, které lze dotací získat jsou určené podle toho, o jak velkou instalaci se jedná a čím je systém vybaven. Výše dotace NZÚ je pak následující:
- Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč
- Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč
- Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
- Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
- Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
Pro firmy je výše příspěvku Modernizačního fondu určena podle výkonu FVE elektrárny – maximální výše dotace se může pohybovat až do 50 % z tzv. způsobilých výdajů. V případě, že budete o dotaci žádat jako obec s maximálním počtem 3 000 obyvatel a chcete mít ve své obci komunitní FVE, pak může být výše dotace až 75 % ze způsobilých výdajů projektu.
Dotace na tepelná čerpadla
Dotace nemusí být pouze na fotovoltaiku. Pokud chcete vyměnit neekologický kotel na pevná paliva nebo lokální topidlo za lepší způsob vytápění, pak můžete také využít dotační podpory. Dotace na tepelná čerpadla vám, stejně jako na fotovoltaiku, poskytne NZÚ, případně je možnost využít také Kotlíkové dotace pro určité skupiny obyvatel (senioři apod.). Kotlíková dotace však byla v srpnu 2022 již ukončena, aktuálně se připravuje další kolo tohoto oblíbeného programu. Očekává se, že její výše bude stejná jako pro rok předchozí.
Kdo může žádat o dotace na tepelná čerpadla?
O dotaci NZÚ mohou žádat vlastníci stávajících rodinných domů, vlastníci řadových domků apod. Protože je dlouhodobým cílem snížit energetickou náročnost budov, je dotace poskytována na všechny typy tepelných čerpadel.
Dotaci lze získat i na výměnu elektrického vytápění za tepelné čerpadlo nebo na soustavy lokálních topidel na pevná paliva, sloužících společně jako hlavní zdroj tepla pro vytápění. Zároveň se vztahuje i na příslušenství a zapojení do otopné soustavy. Oproti tomu nelze dotaci získat na výměnu hlavního zdroje tepla, pokud budeme tepelným čerpadlem nahrazovat plynový kotel či kotel na pevná paliva 3. emisní třídy a vyšší.
Pokud chcete mít co nejúspornější domácnost, pak je nejlepším řešením kombinace FVE a tepelného čerpadla. Mezi požadavky pro získání dotace na tepelné čerpadlo efektivně propojené s FVE sestavou patří:
- tepelné čerpadlo musí umožňovat řízení výkonu;
- v systému musí být instalována akumulační nádrž o celkovém objemu min. 400 litrů pro ohřev teplé vody a vytápění;
- regulační systém musí monitorovat aktuální hodnoty a směry proudů v místě přívodu elektrického proudu do objektu a přizpůsobovat výkon tepelného čerpadla a el. topných těles či elektrokotle tak, aby bylo využití vyrobené elektřiny co největší;
- algoritmus regulačního systému musí preferovat využití tepelného čerpadla pro ohřev vody před přímým el. ohřevem;
- pokud je dům do 2 let od kolaudace, je potřeba doložit PENB a TČ nesmí být součástí výpočtů v PENB.
Kolik můžete na dotacích na tepelná čerpadla získat?
S dotací můžete na tepelném čerpadlu ušetřit až 140 000 Kč; dotace může dosahovat až 50 % nákladů. Výše dotace NZÚ na tepelné čerpadlo je stanovená podle toho, jaký budete mít u domu typ nového zdroje:
- Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody – 100 000 Kč
- Tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody – 80 000 Kč
- Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění s přípravou teplé vody připojené k FV systému – 140 000 Kč
- Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch – 60 000 Kč