Stále více lidí se rozhoduje pro obnovitelné zdroje energie ve svém novém domě. Často se takový plán zrodí ještě před výběrem pozemku nebo projektu. Investor si je vědom rostoucích cen energií a paliv, a proto včas plánuje instalaci fotovoltaického systému nebo tepelného čerpadla. Co je třeba vzít v úvahu při plánování moderního, energeticky úsporného domu?
Výběr pozemku pro stavbu energeticky úsporného domu
Pokud uvažujete o fotovoltaice a ještě jste si nevybrali pozemek pro svůj nový energeticky úsporný dům, věnujte pozornost několika aspektům:
Plán místního rozvoje – při koupi pozemku si ověřte, zda se na oblast, na které se nachází, vztahuje plán místního rozvoje. Proč je to důležité? Plán může předem stanovit mimo jiné umístění investice na pozemku, ale také typ a úhel střechy. Nejvhodnější střecha pro instalaci fotovoltaických panelů je orientovaná na jih, případně východ-západ, nejméně výhodné řešení je instalace fotovoltaických panelů na sever.
Orientace pozemku – je důležitá nejen z hlediska fotovoltaiky, ale také z hlediska úspor při vytápění a chlazení budovy a spotřeby energie, např. na osvětlení. Nejvýhodnější jsou pozemky s vchodem orientovaným na sever a zahradou orientovanou na jih. Obytná zóna, tj. obývací pokoj, jídelna, by měla směřovat na jih, zatímco hospodářská zóna (garáž v tělese budovy, kuchyně, spíž, prádelna) – na sever. Takové uspořádání vám umožní nejen získat komfort spojený s využitím denního světla, ale také ušetřit na vytápění nebo spotřebě elektřiny.
Velikost pozemku – pokud plánujete pozemní instalaci, je vhodné předem zvážit její umístění na pozemku. Stavba na zemi zabírá hodně místa. Aby byla instalace co nejefektivnější, měla by být orientována na jih. Kromě toho by měla být v dostatečné vzdálenosti od domu nebo hospodářských budov, aby nebyla zastíněna.
Možné zastínění – i mírné zastínění fotovoltaického zařízení má negativní vliv na výrobu energie. Zastíněné články nečerpají tolik energie, kolik by mohly při plném slunečním svitu; navíc se snížený výkon zastíněného panelu promítá do provozu ostatních. Pokud se v blízkosti pozemku nacházejí vysoké budovy, elektrické vedení nebo stromy, které mohou vrhat na instalaci stín a není možné jej kompenzovat, je vhodné zvážit, zda se v blízkosti nenachází jiná oblast, která vyhovuje našim potřebám a která tímto problémem netrpí.
Výběr konstrukce domu pro instalaci OZE
Nízkoenergetické domy mají jednoduchý tvar a kompaktní konstrukci. Jakékoli arkýře, sloupy nebo místnosti, které vyčnívají nad základní konstrukci domu, mohou ovlivnit tepelné ztráty domu. Co je třeba vzít v úvahu, aby byl dům energeticky účinný a vhodný pro instalaci OZE?
Střecha – co nejjednodušší, šikmá střecha se sklonem cca 30-45 stupňů, orientovaná na jih, bez zbytečných oblouků a prvků, jako jsou okna, arkýře nebo komíny, které brání instalaci nebo mohou způsobit zastínění.
Komín – pokud plánujete tepelné čerpadlo, můžete se obejít bez komínů – kouřovodu i ventilace. Bez komína ušetříte další peníze a čas již ve fázi návrhu a výstavby. Pokud nebudete mít komín, nebudou třeba žádné pravidelné kontroly ani údržba komína.
Kotelna a místnost pro palivo – tepelné čerpadlo nevyžaduje speciální místnost a může být instalováno kdekoli, kde je přístup k elektřině a vodě. Potřebný prostor je přibližně 1 m2, takže jej lze snadno umístit do každé domácnosti.
Tepelná izolace – zajištění odpovídající úrovně tepelné izolace nejen snižuje náklady na údržbu domu, ale také zajišťuje vysoký tepelný komfort. Lépe izolované budovy vyžadují menší výkon tepelného čerpadla, což vede k nižším investičním a následným provozním nákladům.
Okna – okenní rámy by měly mít nejen dobré tepelné vlastnosti, ale také správné umístění – velká zasklení by měla být na jihu, abyste využívali přirozené teplo a světlo ze slunečních paprsků.
Balkony – pokud chcete mít v prvním patře terasu nebo balkon, postavte je na jižní straně, abyste zabránili zbytečným tepelným ztrátám. Vystupující stavební prvky přispívají ke vzniku tepelných mostů, tj. míst, kde je přerušena kontinuita tepelné izolace. Právě tudy uniká nejvíce tepla. Severní strana je po většinu dne ve stínu. Nižší úroveň slunečního záření znamená nižší teploty, a tedy větší tepelné ztráty.
Volba způsobu výroby energie, a to jak elektřiny, tak tepla, již v počáteční fázi výstavby domu umožní vyhnout se nákladným úpravám a optimalizovat účinnost instalace OZE. Kombinací fotovoltaiky s tepelným čerpadlem bude možné nejen splnit energetické normy, ale také výrazně snížit náklady na provoz domu.
Zajímají vás energeticky úsporná řešení pro váš nový domov? Vytvořte si s námi moderní a ekologické bydlené díky energii z OZE.