Dostupné technologie dokážou využít v případě využívání energie ze slunečního záření jeho dvě složky: světelnou nebo tepelnou, případně kombinaci obou složek. Rozlišujeme tedy fotovoltaické a fototermické systémy.
Fotovoltaika je založena na procesu zachytávání částic světla (fotonů), které dopadají na fotovoltaické panely. Dochází tak k přeměně slunečního záření na elektrickou energii, což vede ke vzniku stejnosměrného elektrického proudu. Vyrobená elektrická energie se používá k napájení elektromobilů nebo domácích spotřebičů. Pod pojmem spotřebič rozumíme i topné těleso. Nepřímo tedy dokážeme použít elektřinu z fotovoltaiky i k vytápění nebo ohřevu vody.
Fototermické systémy naopak představují solární kolektory. Ty zachytávají teplo a následně ho předávají médiu. Teplo se tak například dá využít k vytápění, mytí nádobí nebo sprchování. Kolektory však nedokážou vyrábět elektřinu.
Něco z dějin fotovoltaiky
Fotoelektrický jev byl objeven v roce 1839 francouzským fyzikem Alexandrem Edmondem Becquerellem. V roce 1905 se Albertu Einsteinovi podařilo fotoelektrický jev vysvětlit, za což získal v roce 1921 Nobelovu cenu za fyziku. Po mnoha letech (během kterých bylo přijato mnoho vynálezů a objevů) se v roce 1954 podařilo Drylu Chapinovi, Calvinu Fullerovi a Geraldovi Pearsonovi vyvinout první článek s účinností vyšší než 4 %. Fotovoltaické články našly první praktické využití koncem 50. let při napájení družic. První družice napájená solárními panely se jmenovala Vanguard I. Tato družice byla vypuštěna na oběžnou dráhu 17. března 1958. Díky poptávce leteckého průmyslu během 60. a 70. let 20. století došlo k významnému pokroku ve vývoji těchto technologií.
Díky energetické krizi v 70. letech a zvýšenému povědomí o životním prostředí se alternativní zdroje energie staly ekonomicky a společensky zajímavými. Došlo k úpravě zákonů a vytvoření programů na podporu fotovoltaiky. Lídry v této oblasti jsou zejména Německo, USA a Japonsko.
Fotovoltaika a současnost
Celková světová instalovaná kapacita fotovoltaických systémů vzrostla z 0,3 GW v roce 1996 na úroveň 760 GW na konci roku 2020. Nejrychleji rostoucími trhy jsou Čína a USA. Největším světovým výrobcem elektřiny z fotovoltaických panelů je také Čína. Fotovoltaika byla v roce 2020 po vodní a větrné energii třetí nejdůležitější zdroj energie z obnovitelných zdrojů, pokud jde o celosvětově instalovaný výkon.
Pokud chcete kráčet s dobou a uvažujete nad fotovoltaikou, neváhejte a kontaktujte nás v Columbus Energy.
Výhody fotovoltaiky
Množství sluneční energie dopadající na zemský povrch by současnou spotřebu pokrylo 6000krát. Solární energie má také nejvyšší hustotu výkonu (celosvětový průměr je 170 W/m²) ze všech známých zdrojů obnovitelné energie.
Během výroby elektrické energie fotovoltaický systém neznečišťuje životní prostředí a nevznikají emise skleníkových plynů. Znečištění během výroby a likvidace zařízení se dá udržet pod kontrolou za použití již známých metod likvidace elektroodpadu. Také se pracuje na vývoji technologií na recyklaci zařízení po skončení jejich životního cyklu.
Fotovoltaické systémy vyžadují po jejich instalaci minimální údržbu. Provozní náklady jsou tedy extrémně nízké ve srovnání s existujícími technologiemi. Pokud je fotovoltaický systém připojen na síť, energie může být spotřebována lokálně a tím tedy sníženy celkové ztráty v distribuční soustavě. Ukazuje se, že produkce některých plodin a výroba elektřiny mohou být v symbióze. Tento systém produkce se nazývá agrovoltaika.
Pokud stále váháte nad zavedením fotovoltaiky a potřebujete poradit, jednoduše se obraťte na nás v Columbusu. Vybavíme za vás veškerou administrativu i žádost o dotace. Nezmeškejte šanci získat dotaci a zaveďte si fotovoltaiku kvalitně a rychle, bez zbytečného čekání. Ušetříte tak velké množství financí a zároveň přispějete k obnově životního prostředí.
Fotovoltaiku si můžete pořídit i v rámci dotačního programu Oprav dům po babičce, který zahrnuje zateplení fasády, střechy, podlahy, výměnu oken, dveří, dobíjecí stanici Wallbox, solární ohřev a mnohé další.