Podle čerstvých údajů Solární asociace bylo za rok 2023 vybudováno v České republice přes 1000 MW nových fotovoltaických elektráren. Ty jsou zejména na střechách rodinných domů, kterým přináší významné úspory – podle odhadů společnosti Columbus Energy může běžná rodina díky solárním panelům ušetřit i jeden průměrný měsíční plat (42 000 Kč). Na dalším rozvoji obnovitelných zdrojů přitom závisí také budoucnost českého průmyslu, který bez dostatku zelené energie nebude konkurenceschopný. Firmy mohou letos žádat o podporu na výstavbu obnovitelných zdrojů z Modernizačního fondu, přičemž stabilní a zkušený dodavatel je schopen většinu projektové i dotační práce vyřídit za ně.
Solární asociace svými čísly zpřesnila již dříve vydaný odhad v rámci studie EU Market Outlook for Solar Power 2023-2027, která byla zveřejněna v prosinci 2023. V roce 2023 bylo do sítě připojeno celkem 82 799 solárních elektráren, jejichž celkový výkon dosahuje 970 megawatt-peak (MWp). Oproti roku 2022 to znamená růst v počtu nových elektráren o 49 tisíc a 145 %.
Růst byl tažen zejména podporou pro malé střešní instalace na rodinných domech v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) a NZÚ Light, promítly se do něj však už také první větší průmyslové solární parky, budované firmami ať už pro potřeby jejich vlastních areálů, nebo jako investiční záměry. Pro rodiny je vlastní FVE často investicí do úspor energií, která se projevuje velmi rychle na ušetřených výdajích. “V případě typické instalace o výkonu 7 kWp může tak rodina ušetřit ročně částku ve výši průměrného měsíčního platu v ČR, tj. zhruba 42 000 Kč,” říká Lukáš Vaverka, produktový manažer Columbus Energy.
“Stejně jako rodiny, také firmy mohou díky obnovitelným zdrojům zásadně ušetřit, snížit své náklady a navíc posílit svoji konkurenceschopnost i schopnost plnit kritéria ESG reportingu,” komentuje trend ředitelka Columbus Energy Simona Labudová. “Naopak bez levné a obnovitelné energie se české firmy stanou postupně nekonkurenceschopnými v porovnání se svými evropskými protějšky, které se prosadí místo nich díky nižším nákladům a také kvůli rostoucím požadavkům na obnovitelnost a udržitelnost,” dodává.
Státní fond životního prostředí nabízí od letošního roku v rámci výzvy RES+ celkem tři miliardy Kč na výstavbu solárních elektráren pro firmy. Žadatelé mohou získat až 50 procent celkových nákladů. Přihlášky bude SFŽP přijímat od 1. března do konce října.
Kromě snížení nákladů na energie a odolnost vůči kolísání její ceny na trhu mohou firmy díky vlastnímu obnovitelnému zdroji získat i zajímavý investiční nástroj – to v případě, kdy jeho výkon převýší vlastní potřeby a distributor umožní přebytky posílat do sítě a obchodovat s nimi. V tomto i dalších letech navíc vzroste tlak Evropské unie na dekarbonizaci celé ekonomiky skrze nástroje ESG reportingu, významnější roli začne hrát také elektromobilita a výhody pro firmy, které ji využijí (např. v podobě dotací na elektroauta). Rostoucí význam bude mít také akumulace energie v bateriových úložišť – jen v ČR podle údajů asociace AKU-BAT za loňský rok přibyl ke každé kWh FVE panelů téměř jeden kWh domácích baterií.
Největších úspor dosáhnou firmy díky vlastní solární elektrárně např. směnné provozy nebo kancelářské budovy s převažující spotřebou v průběhu dne, kdy je výroba energie největší. V závislosti na vstupní investici a výši dotace může být návratnost u firemní instalace FVE do 50 kWp výkonu kolem 5 let.
Firmy by každopádně neměly podceňovat projektovou fázi přípravy, což platí hlavně u vyšších výkonů fotovoltaických elektráren. Každá případná budoucí změna v návrhu projektu je drahá a kvůli dotačním a provozním pravidlům administrativně náročná, proto se vyplatí kvalitní příprava celého projektu. Stejně tak špatně navržené parametry FVE se mohou promítnout do vysokých nákladů kvůli poškození nebo nízkému výkonu panelů. Klíčový je proto už výběr realizátora, kterým by měla být solidní společnost s referencemi a historií, silným kapitálovým zázemím a schopností poskytovat dlouhodobý servis a monitoring elektrárny.