Columbus si ve své obchodní strategii na roky 2023-28 stanovuje krátkodobé i dlouhodobé cíle. Organizuje také plány na zahraniční expanzi a aktivity na trhu BESS.
Zveřejněná strategie Columbus naznačuje několik klíčových oblastí, ve kterých správní rada vidí potenciál pro dlouhodobý rozvoj skupiny, budování tržní hodnoty a generování zisku. Předtím se však Columbus zaměří na dosahování krátkodobých cílů, tzv. quick-wins, mezi které patří: stabilizace a rozvoj tržeb pro domácnosti a firmy, zahraniční expanze na nové trhy, tj. Slovinsko a Chorvatsko, výrazné nebo úplné omezení financování od investora DC24 ASI, získání strategického investora pro realizaci velkokapacitních zásobníků energie, vstup na další trhy střední a východní Evropy, komercializace produktů Columbus Technologies (i v zahraničí), výstavba a prodej fotovoltaických farem a realizace přímého prodeje, tedy online prodeje koncovému zákazníkovi.
“V naší nové strategii se snažíme oddělit každý ze tří hlavních pilířů činnosti společnosti Columbus – tak, aby transakce prováděné např. s rozsáhlými aktivy nezastiňovaly skutečné úspěchy naší hlavní činnosti, kterou je prodej fotovoltaické instalace pro individuální klienty, podniky a veřejný sektor,” komentuje Dawid Zieliński, prezident Columbus Energy SA. “Novinkou v prvním pilíři bude spuštění online prodejního kanálu a služby Reseller, tedy servis a velkoobchodní prodej zařízení na obnovitelné zdroje energie. Druhý pilíř, Columbus Assets, bude pokrývat rozvoj projektů fotovoltaických farem v Polsku i v zahraničí a také výstavbu velkokapacitních zařízení pro skladování energie. Novinkou zde bude cíl vybudovat jedinečnou kompetenci v projektování, výstavbě a řízení velkokapacitních energetických zásobníků. Třetí pilíř – Columbus Technologies – se zase zaměří na komercializaci našich technologických produktů, na kterých pracujeme 4 roky a vyvíjejí je naše oddělení výzkumu a vývoje, tedy PowerHouse HEMS, Voltage Regulator, SCADA nebo Smart-Node. Máme také v úmyslu posílit spolupráci a vybudovat ještě větší synergii se Saule Technologies.”
Správní rada Columbusu ve svých strategických plánech silně zdůrazňuje roli velkokapacitního skladování energie v budoucích dlouhodobých zisků.
“Aktuálně máme projekty na 724 MW energetických zásobníků, z toho 398 MW má vydané podmínky připojení a jeden projekt na 133 MW vyhrál v aukci na energetickém trhu. Předpokládáme další rozvoj investičního portfolia velkokapacitních energetických zásobníků, které jsou klíčové pro budoucí energetický systém,” říká Dawid Zieliński.
Mezi dlouhodobými strategickými cíli Columbusu přitahuje pozornost zahraniční expanze. Skupina má v úmyslu poskytovat instalační, prodejní a poprodejní servisní služby pro fotovoltaiku, tepelná čerpadla, úložiště energie a nabíjecí stanice pro elektromobily pro rezidenční, obchodní a veřejný sektor ve střední a východní Evropě. Do konce roku 2028 chce Columbus spustit kompletní portfolio svých služeb v České republice, Slovensku, Slovinsku a Chorvatsku a, pokud to situace dovolí, na Ukrajině.
“V pětileté perspektivě rozvoje a implementace obchodní strategie si stanovíme cíle, které trvale posílí naši pozici v CEE. Jedním z nich je vybudování unikátního know-how v oblasti projektování, výstavby a provozu velkokapacitních energetických zásobníků. Dalším cílem, o jehož dosažení už několik let sním a na který investuji prostředky do rozvoje odvětví výzkumu a vývoje, je implementace technologie pro virtuálního prosumera (zákazník i dodavatel v jedné osobě) a tím otevření přístupu do ekosystému Columbus pro zákazníky žijících ve vícegeneračních domech,” přiznává Dawid Zieliński.
Nová strategie je dostupná na tomto odkazu.